Kolor niebieski kojarzy się z wodą, niebem oraz otwartą przestrzenią. Wpływa uspokajająco, kojąco, obniża ciśnienie i pobudza kreatywność. Niebieską barwą oznaczana jest także sfera duchowa człowieka w różnych religiach. Jest ulubioną barwą większości ludzi.

Test

Znajdź kolor chabrowy, turkusowy i atramentowy. Następnie nazwij wszystkie odcienie, przyporządkowując podpisy do odpowiedniego koloru. Kolory wyświetlane na ekranie mogą się nieznacznie różnić od rzeczywistego odcienia w zależności od ustawień Twojego monitora.

1. Niebieski – jeden z trzech podstawowych kolorów używanych w przestrzeni kolorów RGB wraz z zielonym i czerwonym. Jest najjaskrawszym odcieniem niebieskiego, który można odtworzyć na ekranie komputera. Jego kolorem komplementarnym (przeciwnym na palecie barw) jest żółty (#FF0000). Barwa często wykorzystywana w logach instytucji rządowych, urzędów, banków i największych korporacji. Niebieski jest ulubionym kolorem większości ludzi.

 

2. Baby blue – pastelowy słodki błękit. Określania baby blue w odniesieniu do tej barwy użyto po raz pierwszy w 1892 roku.

 

3. Siny – jasny niebieski wpadający w szarość

 

4. Cyjan (cyan, aqua) – błękit turkusowy. W przestrzeni RGB składa się z 0% czerwonego, 100% zielonego i 100% niebieskiego. Ma 100% nasycenie i 50% jasność.

 

5. Turkusowy (turkus) – zielony odcień cyjanu. Nazwa koloru pochodzi od nazwy kamienia szlachetnego turkusu.

 

6. Grynszpan – kolor patyny miedzianej, zielononiebieski

 

7. Lazurowy (błękit, błękitny) – kolor o odcieniu pomiędzy niebieskim a cyjanem, który odpowiada barwie czystego nieba w słoneczny dzień (lazurowe niebo).  Ocień używany również w kontekście wody, np. lazurowe morze, Lazurowe Wybrzeże. Słowo lazur jest pochodzenia francuskiego.

 

8. Modry (royalblue, błękit królewski) – niebieski o dużej intensywności. Słowo modry w języku czeskim to kolor niebieski.

 

9. Lapis-lazuli – odcień cyjano-niebieski. Jest kolorem minerału lazurytu. Kolorem komplementarnym jest ochra (odcień żółto-brązowy).

 

10. Chabrowy – niebieski wpadający w fiolet, kolor chabrów. W przestrzeni RGB składa się z niebieskiego (80%) z lekką domieszką czerwonego (20%).

 

11. Błękit paryski – zimny niebieski. Przypisywany jest nieorganicznemu związkowi chemicznemu heksacyjanożelazianowi(II) żelaza(III), który jest stosowany do produkcji farb malarskich i drukarskich.

 

12. Błękit Thénarda (błękit kobaltowy) – tworzy się podczas prażenia związków kobaltu z tlenkiem glinu. Stosowany jako pigment do wyrobu farb używanych do malowania szkła i porcelany. Odkryty przez L.J. Thénarda w 1799.

 

13. Błękit egipski – powszechnie uważany za najstarszy wytwarzany przez człowieka pigment. Już tysiące lat temu barwiono nim grobowce i posągi. Choć wywodzi się ze starożytnego Egiptu, był też wykorzystywany w innych rejonach świata – odkryto go na przykład na posągu bogini Iris w greckim Partenonie.

 

14. Atramentowy (błękit pruski, błękit Turnbulla) – kolor ciemnoniebieski przypisywany barwie atramentu.

 

15. Ultramaryna – pigment mineralny zawierający siarkę. Określany jako barwa intensywnie niebieska.

 

16. Szafirowy – nazwa pochodzi od szafiru – niebieskiego, przezroczystego kamienia szlachetnego.

 

17. Kobaltowy – kolor ciemnoniebieski, jasnogranatowy. Nawa pochodzi od pierwiastka chemicznego kobaltu (Co).

 

18. Granatowy (navy blue) – ciemny niebieski kolor, który występuje jako jedna z barw w szesnastkowej palecie stosowanej w komputerach w latach 80. Nazwa w języku angielskim navy (tłum. marynarka wojenna) wzięła się od ciemnoniebieskich mundurów noszonych przez brytyjskich oficerów. W języku Polskim nazwa koloru pochodzi od owocu granatowca, chodź kolor granatu znacznie różni się od granatowej barwy.