Kolor brązowy kojarzy nam się ze spokojem, bezpieczeństwem i harmonią. Nie wywołuje zbyt wielu emocji, stabilizuje odbiorcę i wzbudza zaufanie. Jest jednym z nielicznych kolorów, który możemy uzyskać przez połączenie kilku różnych kombinacji kolorystycznych. Zmieszanie m.in. czerwonego i zielonego, pomarańczowego i niebieskiego, czarnego i pomarańczowego oraz żółtego i fioletowego da nam brązową barwę o różnym odcieniu, dlatego bardzo często uzyskujemy brąz podczas malowania farbami.

Test

Na początek odszukaj kolor cynamonowy, czekoladowy i kasztanowy. A teraz połącz pozostałe nazwy kolorów z odpowiednią barwą. Wiele z nich zawdzięcza swoją nazwę naturalnym surowcom, drzewom czy produktom spożywczym, co może być znacznym ułatwieniem.

Poniżej opisano odcienie brązowego widoczne w quizie. Sprawdź ile kolorów udało Ci się poprawnie dopasować.

 

1. Brązowy – uważany jest za jeden z najbrzydszych kolorów. Być może dlatego, że kojarzy się z codziennością, biedą. Jest natomiast ulubionym kolorem ludzi, którzy są uczciwi, praktyczni, pomocni i i pozbawieni wyrafinowania. Brązowy jest także symbolem pokory i biedy, np. zakonnicy noszą brązowe habity.

 

2. Beżowy – kolor jasnobrązowy. Można go określić jako kawa z dodatkiem mleka. W naturze kolor beżowy ma m.in. naturalna wełna.

 

3. Miedziany (Copper) – brąz wpadający w kolor pomarańczowy. W kolorze RGB model #B87333 składa się z 72.16% czerwonego, 45.1% zielonego i 20% niebieskiego. Kolor przypisywany metalowi miedzi (Cu).

 

4. Orzechowy – kolor przypisywany orzechom włoskim. W języku angielskim odcień ten nosi nazwę Barley Corn, co oznacza ziarno jęczmienia.

 

5. Cynamonowy – kolor przypisywany popularnej przyprawie kuchennej – cynamonowi. W przestrzeni RGB składa się z połączenia barwy czerwonej (61,57%) i zielonej (35,69%). Niebieski występuje tylko w 1,18%.

 

6. Kakaowy – średnio ciemny odcień brązu. Kolor przypisywany ziarnom kakaowca.

 

7. Czekoladowy –  Kolor przypisywany czekoladzie. W przestrzeni barw RGB składa się wyłącznie z koloru czerwonego (48,24%) i zielonego (24,71%), a w przestrzeni HSL ma 100% nasycenia i 24% jasności.

 

8. Herbaciany – jest odcieniem brązowo-pomarańczowym. W języku angielskim barwa to nosi nazwę Chilean Fire, czyli ogień chilijski. na ciemnym tle może bardziej wyglądać na pomarańczowy niż brązowy.

 

9. Mahoń (mahoniowy) – barwa brązowo-pomarańczowa, określana również jako czerwonobrunatna. Nazwa pochodzi od drewna mahoniu, który otrzymuje się z różnych gatunków i rodzajów drzew, m.in. z mahoniowca lub grusz afrykańskich.

 

10. Kasztanowy (Caput Mortuum) – barwa ciemnobrązowa. Kolor przypisywany kasztanom.

 

11. Brunatny – kolor brązowoczerwony. W przestrzeni RGB składa się z 43.92% czerwonego, 12.55% zielonego i 12.16% niebieskiego. W naturze występuje niedźwiedź brunatny (barwy brunatnej lub brązowej) oraz węgiel brunatny (węgiel kopalny barwy od brązowej do czarnej).

 

12. Sepia – barwnik, który otrzymywany był pierwotnie z wydzielin gruczołu mątwy. Sepią określamy też technikę stosowaną w fotografii.

 

13. Tabaczkowy – będący koloru tabaki. W przestrzeni barw RGB model #866423 składa się z 52.55% czerwonego, 39.22% zielonego i 13.73% niebieskiego.

 

14. Spiżowy – kolor brązowo-pomarańczowy. Nazwę swą zawdzięcza spiżowi, który jest stopem miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem. W średniowieczu wylewano z niego dzwony, a w późniejszych czasach armaty.

 

15. Ochra – kolor jasnobrązowo-żółty, złocistożólty. Ochra to jeden z naturalnych barwników, znany ludzkości od wielu tysięcy lat. Współcześnie jest stosowana w przemyśle do produkcji farb, lakierów, kosmetyków, zabarwiania ceramiki i materiałów budowlanych.

 

16. Umbra – kolor ciemnobrązowy. Umbra to także ilasta skała koloru czerwono-brązowego oraz brązowy pigment używany w malarstwie.

 

17. Palisander (Espresso) – ciemny kolor brązowoczerwony. Palisander to drewno drzew tropikalnych, pochodzących m.in. z Brazylii czy Madagaskaru.

 

18. Heban (hebanowy) – kolor matowego, ciemnobrązowego drewna o tej nazwie. W języku angielskim barwa nosi nazwę Bistre, czyli bistro – lokal będący połączeniem restauracji, pubu i kawiarni.