Zasady dobierania kolorów obowiązują nie tylko w projektach graficznych, ale również w życiu codziennym – podczas urządzania mieszkania lub gdy chcemy wybrać odpowiednią bluzkę do spodni. Warto się z nimi zapoznać, aby móc świadomie podejmować decyzje dotyczące łączenia barw.

 

Komplementarny

Kolory komplementarne znajdują się po przeciwnej stronie palety barw plus ich tinty i odcienie. Takie połączenie tworzy mocny kontrast, wiec trzeba je stosować ostrożnie i umiejętnie.

Przykłady:

    

Analogiczny

Kolory analogiczne występują obok siebie na palecie barw. Tworzą poczucie harmonii, ponieważ takie zestawienie często występuje obok siebie w naturze. Wielu ludzi wykorzystuje ten sposób intuicyjnie dobierając w jednej tonacji sąsiednie barwy z koła.

Przykłady:

     

 

Triada

Tworzy ją trójkąt równoboczny naniesiony na koło. Triada składa się z trzech kolorów oddalonych od siebie o 120 stopni na kole barw.

Przykłady:

Rozdzielony komplementarny

Jest to modyfikacja schematu kolorów komplementarnych, która sprawia, że połączenie barw jest nieco bardziej stonowane. Polega na zamianie koloru leżącego naprzeciwko koloru dopełniającego na dwa kolory położone w równej odległości z lewej i prawej strony, co skutkuje powstaniem litery T na kole.

Przykłady:

     

 

Prostokąt

Polega na naniesieniu prostokąta lub litery X na koło barw. Składa się z pary kolorów komplementarnych.

Przykłady:

 

Tetrada

Tworzy ją kwadrat naniesiony na koło. Tetrada składa się z czterech kolorów oddalonych od siebie o 90 stopni na kole barw.

Przykłady:

 

Popularne strony, które mogą pomóc w doborze kolorów:

https://color.adobe.com/ – aplikacja od firmy Adobe, dostępna również w formie wtyczek do Photoshopa i Illustratora.

http://paletton.com/ –  ta strona daje duży wachlarz możliwości łączenia barw, ale jest przy tym jednocześnie bardzo przejrzysta.

http://www.colorhexa.com/ – proste narzędzie dla osób, które nie chcą przekombinować. Ograniczone metody dobierania barw.

http://encycolorpedia.pl/- dzięki tej stronie możemy też poznać nazwy użytych barw.