Zielony uważany jest za symbol życia i harmonii, a także uosobienie świeżości i inspiracji. W zależności od odcienia może wpływać kojąco lub orzeźwiająco na nasze samopoczucie.

Test

Na początek krótki test pozwalający Ci sprawdzić czy znasz odcienie zielonego. Znajdź kolor miętowy, szmaragdowy i oliwkowy. Jeśli chcesz możesz nazwać wszystkie odcienie, przyporządkowując podpisy do odpowiedniego koloru.

Jak Ci poszło? Poniżej zostały opisane wszystkie odcienie zielonego widoczne w teście. Po takiej lekturze nie będziesz już mieć problemów z nazwaniem kolorów. Zachęcam Cię również do sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce i nazywania odcieni zielonego rzeczy mijanych na ulicy: samochodów, ubrań na wystawie czy banerów.

1. Zielony  –  kolor drugorzędowy malarski. Na kole barw dopełnia karmazynowy.

 

2. Zieleń jaskrawa – jaskrawozielony na kole barw dopełnia fuksję.

 

3. Trawiasty – soczysta jasna zieleń.

 

4. Miętowy – blada zieleń kojarzona ze świeżością i orzeźwieniem. Kolor przypisywany mięcie, choć niekoniecznie do niej podobny.

 

5. Pistacjowy – jasna, delikatna zieleń. Kolor przypisywany orzeszkom pistacjowym.

 

6. Seledynowy – jasna, delikatna zieleń. kolor uzyskuje się przez połączanie pistacjowego i szarego.

 

7. Patynowy – jasnozielony z odcieniem niebieskiego. Kolor przypisywany jest minerałowi patyny, który wykorzystywany jest jako trwała powłoka na dachy czy monety. Patyna zdobi też Statuę Wolności.

 

8. Szmaragdowy – zieleń z delikatną domieszką niebieskiego, pomiędzy zielonym a morskim. Kolor przypisywany kamieniowi szlachetnemu szmaragdowi, który w rzeczywistości może mieć różne barwy.

 

9. Malachitowy – ciemna, intensywna zieleń. Kolor pochodzi od minerału malachitu.

 

10. Zieleń butelkowa – ciemnozielony, kolor zielonych butelek.

 

11. Zieleń wiosenna – żółtozielony,  w trzech czwartych drogi pomiędzy zielonym a żółtym.

 

12. Limonkowy – żółtozielony, w trzech czwartych drogi pomiędzy jaskrawozielonym a żółtym. Przypisywany jest owocom cytrusowym, limonkom.

 

13. Zieleń Veronese’a – głęboka zieleń.

 

14. Zieleń morska – niebieskozielony.

 

15. Morski – niebieskozielony, turkusowy, cyraneczka. Jest ciemnym odcieniem cyjanu.

 

16. Oliwkowy – brudnożółty, przypisywany oliwkom.  Odcienie tego koloru używane są na mundurach jako kamuflaż większości armii świata.

 

17. Zieleń zgniła – ciemny żółtozielony.

 

18. Khaki  – wyblakły żółtobrązowy, płowy lub szaro-brązowo-zielony. Bardziej ziemisty, szary od oliwkowego. Służy jako kolor ochronny mundurów wojskowych.

 

Teraz spróbuj nazwać wszystkie odcienie zielonego z testu na samej górze artykułu. Powodzenia!